Falešné zdraví (s trochou ironie)

Domácí lékárničky, kabelky žen i pracovní zásuvky mužů se stále více plní "zázračnými" barevnými pilulkami, které mají nahradit přirozené fungování tělesných orgánů jejich fyzických těl.

Mají za úkol překonat ranní únavu, se kterou se probouzejí, vyvolat nefungující vyprazdňování, utlumit chronickou bolest páteře, snížit krevní tlak a dodat energii na cestu do práce. Vše podpoří ranní kafíčko, možná i cigareta. Takto nadopovaný člověk pak vytváří pro své okolí dojem, že čiší skutečným zdravím.

V práci lékový doping pokračuje, aby falešné zdraví zcela nevyprchalo. Další pilulka potlačí bolest hlavy, případně depresi, po obědě utlumí nadýmání, odpoledne odstraní na čas únavu, uleví očím kápnutím umělých slz a dýchání podpoří kapky pro uvolnění ucpaného nosu. Preventivně se zažehná počínající bolest zad a odpolední kafíčko dodá chybějící energii na cestu domů.

Večer je potřeba některá opatření zopakovat a jiná přidat. Nezapomenout antikoncepční pilulku nebo na pilulku pro posílení mužné síly. "Zázračné" pilulky přece zařídí vše za vás. Před nocí si ještě pro jistotu stříknout do krku sprej proti astmatickému kašli a raději přidat i pilulku na spaní a je to. Jeden den plný falešného zdraví opět končí.

Další den se vše opakuje a člověk ani nepozoruje, jak se stává na této ošidné berličce závislým. To však nikdo nesleduje, a tak pokud dávky pilulek nestačí nebo se objeví jejich vedlejší účinky, není to žádný problém. Dávkování se zvýší a přidají se další pilulky, které utlumí vedlejší účinky předchozích, které již nelze vysadit. Možná se některé vymění za jiné, modernější, účinnější. Vždyť vše je pro vaše "dobro", nemusíte se ničeho bát, oznamuje reklama těch, co s těmito "zázraky" vědy obchodují. Reklama je tak mocná, že zažene každou myšlenku i touhu po návratu přirozeného zdraví bez léků, a proto se přirozené zdraví stává postupně utopií.

Aby byla zkáza dokonána, jsou tu i další obchodníci, kteří také chtějí jen vaše "dobro". Mají pro vás připraven široký sortiment dalších legálních drog. I ty podpoří vaše vyumělkované "zdraví". Energii vám dodá kofein, uklidní vás nikotin, smutku vás zbaví alkohol a co nevidět vás rozveselí marihuana. Co víc byste si mohli přát.

Mohla bych pokračovat ukázkou dalších případů, ale ty už jsou tak strašné, že se o nich ironicky psát nedá.

"Hlavně zdravíčko" přejí si navzájem všichni příbuzní a známí při každé příležitosti. Nemoce je však neopouštějí, zdravotní potíže jim přetrvávají nebo se vracejí a to i přes všechny pilulky, které polykají. Většina z nich si ani neuvědomuje, že zdraví, o které takto usilují, je falešné a vede je do záhuby. Také ale nevědí, nebo nechtějí vědět, že přirozené zdraví by si museli zasloužit. Tato nevědomost spojená s pohodlností způsobila, že přání "hlavně hodně zdraví" se již dávno stalo jen opakovanou, dobře míněnou frází.

zpět

 
 

 © Vytvořil: www.tomassedlak.cz